» انواع روش های کسب درآمد در بورس

انواع روش های کسب درآمد در بورس

انواع روش های سود کردن در بورس


سلام

بنا به اقتضای کاری خود و ارتباطی که با آشنایان و نزدیکان خود دارم به این نتیجه رسیدم که عده زیادی از مردم از این موضوع که در بورس چگونه می توان کسب درآمد و سود کرد ، بی اطلاع اند. بنابراین تصمیم گرفتم که مقاله ای در این خصوص نوشته تا شما نیز با روش های کسب درآمد و سود در بورس اوراق بهادار آشنا شوید .


در بورس شما به ۲ روش کلی می توانید کسب درآمد داشته باشید .

اولین روش که بسیار رایج است کسب سود از طریق افزایش قیمت سهام خود است ، به این معنی که شما ابتدا سهام یک شرکت خوب و مناسب را خریداری می کنید و سپس منتظر افزایش قیمت آن سهم می شوید سپس در قیمت بالاتر آنرا می فروشید.

به این طریق شما از افزایش قیمت سهام خود کسب سود می کنید . مثلا در تاریخ ۲۰ خرداد سهم شرکت فرضی X را با قیمت هر سهم ۱۰۰۰ تومان خریداری می کنید سپس در تاریخ ۳ مهر ماه همان سهم را در قیمت ۲۴۰۰ می فروشید.

در اینجا شما به ازای هر سهم ۱۴۰% بازدهی و سود کسب کرده اید !

حال اگر شما ۱۰ میلیون تومان سهم خریداری کرده باشید ، در افزایش قیمت فرضی بالا ۱۴ میلیون تومان علاوه بر اصل سرمایه خود، سود کسب کرده اید.


دومین روش کسب سود و درآمد در بورس ، سهیم شدن در سود فعالیت های اقتصادی شرکت است که به آن EPS یا به زبان فارسی ( سود هر سهم ) می گویند.

به این ترتیب، علاوه بر کسب افزایش قیمت سهام آن شرکت ، شما می تونید سودی که آن شرکت در مجمع سالیانه خود بین سهامداران اش تقسیم می کند نیز سود ببرید .

نکته مهم آن که شما فقط زمانی می توانید در این سود سهیم باشید که در زمان برگزاری مجمع سالانه ، سهام آن شرکت را داشته باشید ، پس اگر شما مثلا ۳۶۴ روز سال سهامدار آن شرکت باشید، اما سهام خود را بفروشید و در زمان برگزاری مجمع ، دیگر سهامی از آن شرکت نداشته باشید ، سودی به شما تعلق نخواهد گرفت .


سایر راه های کسب درآمد


بورس کالا


شما می‌توانید در بورس کالا سهام کالاهای گوناگون را معامله کنید.

بورس کالا، بازاری است که عرضه‌کنندگان ، کالای خود را عرضه می‌کنند و کالا پس از بررسی‌های کارشناسی و فنی و قیمت‌گذاری توسط کارشناسان ، به خریدار عرضه می‌شود.

در این بازار مواد خام ، مثل فلزات، پنبه، گندم، برنج، زعفران و… داد و ستد می‌شوند. یکی از نقاط قوت این بورس وجود نهادهای نظارت و تنظیم‌کننده می باشد که تولیدکنندگان، مصرف‌کنندگان کالاها ، از مزایای قوانین و مقررات حاکم بر بورس برخوردار می‌شوند.

کسانی که می‌خواهند از ريسک نوسان کاذب قيمت‌ها مصون بمانند یا بالعکس، از نوسانات قيمت استفاده كنند و سود خود را به حداکثر برسانند توصیه می‌شود.


انواع بازارهای بوس کالا
قرارداد نقدی، سلف ، نسیه، آتی، اختیار معامله، صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر طلا و گواهی سپرده کالایی و ... از بازار های بورس کالا هستند .


بورس انرژی


در این بازار حامل های انرژی مثل نفت ، گازوییل نفت کوره ، بنزین و برق و ... معامله میشود .

لازم به ذکر است که بورس کالا دو بازار دارد.

بازار مشتقه و بازار فیزیکی .


در بازار مشتقه ، اوراق مبتنی بر کالا معامله می شود اما در بازار فیزیکی خود کالا مورد معامله قرار می گیرد.

نکته مهم :

اشخاص حقیقی در بازار فیزیکی امکان خرید ندارند و فقط در بازار مشتقه می­توانند نسبت به خرید اوراق اقدام کنند. در این بازار ۱۰ یا ۲۰ درصد قیمت معامله به صورت پیش پرداخت دریافت شده و بقیه مبلغ برای کالاهای داخلی تا ۳ روز کاری و برای کالاهای بازار جهانی تا ۵ روز کاری اخذ می‌­شود.

عرضه­‌کنندگان و خریداران در این بازار ویژگی­‌های خاصی دارند و مدارک لازم برای دریافت کد معاملاتی نیز متفاوت­‌ از مدارک لازم برای دریافت کد بورسی و معاملات سهام و اوراق بهادار است.

در پایان باید گفت روش های کسب درآمد منحصر در موارد بالا نبوده و برای کسب اطلاع از همه راه ها ،لازم است به منابع معتبر رجوع کنید .


پایان

فرم ارسال نظر

  تعمیر پکیج   |   ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


میزان بلاگ سرویس وبلاگدهی حقوقی ویژه وکلا و حقوقدانان میزان بلاگ سرویس وبلاگدهی حقوقی ویژه وکلا و حقوقدانان مشاهده